Aż do piekła (2016) Lektor PL

Aż do piekła (2016) Lektor PL Bracia, Toby (Chris Pine) i Tanner (Ben Foster), postanawiają okraść bank, który niegdyś skonfiskował ich zadłużoną, rodzinną ziemię. Napad przebiega pomyślnie, jednak sprawy wymykają się spod kontroli. Za braćmi wyrusza nieustępliwy Strażnik Teksasu – Marcus (Jeff Bridges).

Wczesny ranek na prowincji w Texasie. Ulice są puste i ciche. Kobieta parkuje samochód i otwiera drzwi do banku. W tej samej chwili dwaj zamaskowani mężczyźni wpadają za nią do lokalu i grożą jej bronią. Żądają pieniędzy z sejfu. Odjeżdżają kradzionym samochodem, zakopują go na opuszczonym placu budowy i wracają do domu. Schemat miał powtórzyć się kilka razy. Nikt nie miał ucierpieć.

Wciągnięci od samego początku w tok akcji orientujemy się, że pozornie znany nam motyw napadów na bank zyskuje w filmie Aż do piekła szczególną wymowę i oprawę.

Aż do piekła (2016) cda Dzieje się tak między innymi za sprawą dobrego scenariusza autorstwa Taylora Sheridana (Sicario), który w bardzo powściągliwych dialogach zarysowuje odmienne charaktery dwóch głównych bohaterów. Toby jest wyciszony, opanowany i skupiony. Tanner jest przeciwieństwem swojego brata. To człowiek wybuchowy, impulsywny i zachowujący się tak, jakby nie miał nic do stracenia. Chris Pine (Toby Howard) stworzył w filmie Davida Mackenzie najlepszą jak dotąd w swojej karierze kreację. Potrafił z jednej strony wzbudzić w widzu współczucie i sympatię, a z drugiej – umiał zbudować dystans między swoją postacią a nami. Z kolei Ben Foster (Tanner Howard) w przejmujący sposób pokazał wewnętrzną sprzeczność charakteru swojego bohatera. Jest on szalony, niebezpieczny, jednak niepozbawiony ludzkich odruchów, zwłaszcza wobec brata, którego bardzo kocha. Na tę silną braterską więź zwraca zresztą uwagę oryginalny tytuł filmu: hell or high water oznacza: cokolwiek się stanie. W kontekście historii Howardów jest to wyrażenie bardzo istotne. Warto dodać, że Chris Pine i Ben Foster pojawili się już w tym roku wspólnie na ekranie w filmie Dzień próby – i widać, że razem potrafią stworzyć przekonujący duet.

65
-

Dodaj komentarz