Dziedzictwo. Hereditary lektor pl

Zakonnica 2018 cały film cda

 

Dziedzictwo. Hereditary lektor pl Kiedy umiera ciężko chora seniorka rodu Grahamów, w życiu jej córki, zięcia i dwójki wnuków wreszcie zaczyna panować spokój. Już po samej mowie pogrzebowej Annie (fenomenalna Toni Collette) czuć, że ulga bierze górę nad żalem. Szybko jednak okazuje się, że śmierć babci Graham to dopiero początek, staruszka pozostawiła po sobie znacznie więcej niż tylko słodko-gorzkie wspomnienia swoich najbliższych, zaś rodzina skrywa wiele sekretów i niewypowiedzianych żalów, które teraz zaczynają wychodzić na jaw.

Tak w skrócie przedstawia się fabuła nadnaturalnego horroru Dziedzictwo. Hereditary, będącego pełnometrażowym debiutem reżysera Ariego Astera. Oczywiście to tylko wierzchołek góry lodowej, która sięga znacznie, znacznie głębiej. Reżyser miesza w swojej opowieści elementy znane z klasycznych opowieści o opętaniu, motywy choroby psychicznej, ostracyzmu społecznego, a nawet, czy może przede wszystkim, dramatu rodzinnego. Mikstura ta wyjątkowo dobrze przyrządzona zyskuje tym bardziej, że mimo iż nosi znamiona klasyki i sztampy, nie raz i nie dwa zaskakuje, a to bardzo rzadkie w dzisiejszych czasach.  Reżyser przez cały film dba o stopniowe budowanie napięcia, w zasadzie już od pierwszych minut prezentując nam masę detali, z pozoru nieistotnych, których znaczenie odkrywamy dopiero w miarę trwania seansu, łącząc je ze sobą w miarę zbliżania się do kulminacji tej mrocznej układanki.

Dziedzictwo. Hereditary lektor pl Czymże jednak byłby reżyser i świetny scenariusz, jeśli aktorzy nie potrafiliby tego zagrać? W przypadku tego filmu jest dokładnie odwrotnie. Każda decyzja castingowa to strzał w dziesiątkę. Począwszy od wspomnianej Toni Collette w głównej roli, przez grającego jej męża Gabriela ByrneAlexa Wolffa i Milly Shapiro wcielających się w ich potomstwo, a skończywszy na całej gamie aktorów wspierających. Każdy z aktorów wnosi do swojej postaci wiele. Zaszczuta i coraz bardziej tracąca kontakt z rzeczywistością matka, uciekająca w świat swojej pracy, którą jest tworzenie przerażających, wręcz realistycznych dioram. Towarzyszą jej mąż i ojciec, który zdaje się być ostatnim bastionem spokoju i normalności w tej rodzinie, czy też potomstwo, zmagające się ze swoimi własnymi problemami i demonami. Nie ma tu źle zagranej roli czy zbędnej postaci. Jest za to jeden z najlepszych w ostatnich latach portretów popadania w szaleństwo i to nie z jednej tylko perspektywy.

789
02:06:00

Dodaj komentarz